Akademia Zdrowia

Dodane przez: admin on Grudzień, 17 2017

Szkolny konkurs plastyczny „Żeby zdrowe zęby mieć”

W drugiej połowie kwietnia Szkolne Koło PCK ogłosiło konkurs plastyczny pod hasłem „Żeby zdrowe zęby mieć”. Konkurs miał na celu promocję higieny jamy ustnej. Łącznie wpłynęło 12 prac. Jury doceniło następujących uczniów:

Miejsce 1. Kamila Trawińska kl.1 SP

Miejsce 2. Wiktor Krempa kl.1 SP

Miejsce 3. Aleksandra Bogaczewska kl.4 SP

Wyróżnienie otrzymał Kacper Kołaczkowski kl.2 SP

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

Turniej sportowy przedszkolaków

Dnia 17.04.2018r  o godz. 10.00 w sali gimnastycznej  naszej szkoły w myśl Akademii Zdrowia odbyła się Olimpiada Sportowa z udziałem przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci wystartowały w różnych  konkurencjach: bieg slalomem, rzut piłek do celu, bieg w parach z balonem, układanie ringo na pachołkach, turlanie na materacu, bieg z miotłą i ringiem, bieg z piłką ułożoną na łyżeczce. Odbyły się także konkurencje dla rodziców: skoki na piłce, bieg z miotłą i ringiem, przejście po krach. Na uczestników czekał poczęstunek, nagrody oraz dyplomy. Wszyscy wspaniale się bawili, a zdrowa rywalizacja tylko wzmagała poczucie mile i zdrowo spędzonego czasu.

Galeria zdjęć…

Im dłużej, tym lepiej – skaczemy do góry jak kangury

W ramach Akademii Zdrowia w naszej szkole odbyły się zawody w skakaniu na czas przez kręcącą się linę. Z każdej klasy wyznaczone zostały po 2 osoby do kręcenia długiej skakanki oraz 5 skoczków. Dzielne ludzio-kangury z radością przystąpiły do zadania i starały się całą piątką jak najdłużej skakać bez „skuchy”. Najbardziej skoordynowana zespołowo okazała się klasa IV, która utrzymała się na polu walki najdłużej, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Poniżej zamieszczone zostały wyniki poszczególnych drużyn klasowych. Serdecznie gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale również wszystkim uczestnikom tej wspaniałej prozdrowotnej zabawy.

  1. IV    –   33 sekundy
  2. II G  –  23s
  3. III G –  22s
  4. VI    –  12s
  5. VII   –   3s
  6. V     –   0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aquapark

W czwartek 12.04.2018r. uczniowie klas: IV, VI i IIG wyjechali na wycieczkę do Kalisza, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Pierwszym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. ,, Kopciuszek” na podstawie popularnej baśni. Nasi uczniowie przypomnieli sobie historię dziewczynki, która po śmierci mamy była wychowywana przez złą macochę i nieustannie musiała usługiwać jej i dwóm przybranym siostrom. Całe szczęście, jak to w baśni, historia zakończyła się szczęśliwie. Mimo iż wszyscy znali oryginalny tekst utworu, to w spektaklu pojawiły się zmiany wprowadzone przez reżysera, które zadziwiły niektórych.  Po spektaklu cała grupa udała się na zajęcia do kaliskiego aquaparku, gdzie przez trzy godziny wszyscy do woli  mogli pływać, nurkować i oddawać się wodnemu szaleństwu na zjeżdżalniach.
             Późnym wieczorem młodzi poszukiwacze wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni dotarli do Benic. Większość nie zdawała sobie nawet sprawy, że tego dnia brała udział w dwóch projektach: Akademia Zdrowia oraz Baśniowość w teatrze!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej – spotkanie
 z pielęgniarką szkolną

Choroby jamy ustnej dotykają blisko 4 miliardy ludzi na świecie, a z nieleczoną próchnicą zmaga się 44 proc. globalnej populacji (dane FDI). Według OECD Polacy odwiedzają stomatologa nie częściej niż raz do roku (średnio 0,8 razy na 12 miesięcy), a dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że tylko 10 proc. Polaków myje zęby częściej niż dwa razy dziennie, a 20 proc. mieszkańców dużych miast nie zmienia szczoteczki zgodnie z zaleceniami. Efekt? Próchnicę ma 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat i 95 proc. nastolatków.

W ciągu całego życia Polak – statystycznie – powinien zużyć ok. 550 tubek pasty i wykonać 20 mld ruchów szczoteczką, jeżeli używa manualnej, a także spędzić 75 godzin na wizytach kontrolnych u dentysty. Powinien także mieć świadomość, że jama ustna jest zwierciadłem ciała i nie brakuje naukowych dowodów potwierdzających, iż dobra kondycja zębów może uchronić przed cukrzycą czy zawałem, pozwalając na komfortowe, pełne uśmiechów życie.

Podczas przeprowadzonej 28 marca prelekcji wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły (klasy 0-4) przez naszą panią pielęgniarkę dowiedzieliśmy się, że tak nie musi być. Zdrowa jama ustna pozwala uśmiechać się, sprawnie mówić, w pełni cieszyć się z posiłków, poprawia samoocenę i relacje z innymi. To nie jest trudne. Wystarczą: zbilansowana dieta, z niską zawartością cukru, nieużywanie lub ograniczenie używek, właściwa higiena oraz regularne wizyty u dentysty. Dzieci ze spotkania wyszły bardzo zadowolone, z przeświadczeniem, że ich zdrowie leży w ich własnych rękach. Chorób jamy ustnej można  uniknąć i nigdy nie jest na to za późno.

 

 

Witaminowy Dzień Kobiet

W tym roku 8 marca w naszej szkole był niezwykły. Oprócz tradycyjnych życzeń i upominków dla dziewcząt, chłopcy przygotowali prawdziwą witaminową bombę. W owym dniu w każdej klasie postawiono na zdrowie i zamiast tortu, czy też innych słodkości, zagościły soki,  owoce i zdrowe przekąski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NordicWorking

Aktywność fizyczna to bardzo istotna sprawa. Powinni o tym wiedzieć nie tylko uczniowie, ale również rodzice, dlatego też w piątek 12 stycznia 2018r. pod czujnym okiem p. Mariusza Marcisza rodzice naszych szkolnych pociech ruszyli na długi i energiczny spacer. NordicWalking –to wyśmienita forma aktywności ruchowej, angażująca większość mięśni ludzkiego organizmu. Trasa marszu liczyła około 8 kilometrów. Pomimo wiatru humory dopisywały a to sprawiło, że  impreza była przednia. Dzięki tego typu inicjatywom zasadzamy naszą prozdrowotną ideologię głęboko w podatnym gruncie świadomości mieszkańców lokalnej społeczności. Uświadamiany rodziny wielopokoleniowo – od  korzeni, aż po latorośle.

Galeria zdjęć…

 

Kreatorzy smaku i zdrowia

Tradycja obchodzenia wigilii sięga starożytnego Rzymu. W Polsce wieczerza zwyklerozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Poza  dzieleniem  się opłatkiem z każdym uczestnikiem tego tak ważnego dla chrześcijan wydarzenia, czy pozostawieniem przy stole wolnego miejsca, tradycja mówi jeszcze o 12 przygotowanych na ów czas potrawach. W tym roku stawiamy na zdrowie, dlatego też nasi uczniowie na klasową wigilię przygotowali, w oparciu o piramidę zdrowego żywienia,  zestaw odpowiednio zbilansowanych dań. Wśród smakołyków znalazły się m.in: kluski z makiem, kapusta z grzybami, ryba, barszcz z uszkami.   Kreatywność uczniowska oraz dbałość o zdrowie jest powodem do dumy i satysfakcji, że szkolny program Akademii Zdrowia przynosi oczekiwane rezultaty. Ho-ho-hobbiści zdrowego stylu życia, łączcie się!

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs – rzuty do kosza

W celu kultywowania rozpoczętego nurtu dbania o sferę fizyczną, nasi uczniowie wzięli udział w organizowanym przez p. Mariusza Marcisza konkursie rzutów do kosza i niczym Wilhelm Tell bezbłędnie celujący  w jabłko – tak benicka młodzież szyła piłkami do środka metalowej obręczy.

 Konkurencja polegała na wrzuceniu jak największej ilości celnych  piłek do kosza. Każda klasa oddawała 100 rzutów ( 100 było dzielone przez ilość osób w klasie).  Wyniki  były następujące:

Klasy IV – VI

1 miejsce V     32      celne rzuty –  5 pkt

2 miejsce VI    27                              3 pkt

3 miejsce IV   19                               1 pkt

 

Klasy VII – III G

1 miejsce VII    27        celne rzuty –  5 pkt

2 miejsce III G   25                              3 pkt

3 miejsce II G    16                              1 pkt

 

Celami tej zdrowej rywalizacji była popularyzacja piłki koszykowej wśród młodzieży  oraz propagowanie zdrowego stylu życia, a także ukorzenianie
w młodzieńczych ducha sportowej postawy fair play.

 Galeria zdjęć…

 

Na łyżwach…

W ramach szkolnego programu  Akademia Zdrowia promującego zdrowy  styl życia, uczniowie naszej szkoły udali się  19 grudniu 2017r.  na lodowisko  do Poznania, w celu udowodnienia, iż zimowy czas, to również doskonała okazja do zdrowej aktywności ruchowej.Młodzi amatorzy łyżwiarstwa klasycznego (a jako, że nie wszyscy potrafią jeszcze płynnie jeździć – zdarzały się i przypadki jazdy nadzwyczaj figurowej) przywdziali obuwie na lśniących płozach i ruszyli w tan z rytmicznie skrzypiącym pod nogami lodem. Początkujący mogli skorzystać z pomocy instruktora, natomiast wszystkim towarzyszył dobry humoru wywołany świetną atmosferą. Celem  wyjazdu było wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej oraz propagowanie łyżwiarstwa jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego. Większość  uczestników wyprawy przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu, jednakże dającą również masę radości.

Galeria zdjęć…

 

Z miłości do serca – szkolne zawody sportowe

Dnia 24 listopada  2017r. odbyły się szkolne zawody sportowe. Nad organizacją imprezy i jej przebiegiem czuwał  pan Mariusz Marcisz. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch dyscyplinach sportowych – dziewczyny w grze w siatkówkę, a chłopcy w piłkę nożną. Do walki o tytuł mistrza szkoły zagrzewała typowa sportowa atmosfera oraz kibice. Celem zabawy było aktywizowanie do ruchu młodzieży szkolnej w myśl zbawiennego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i prawidłowy rozwój młodego organizmu.

 

 

Zdrowe bicie serca – spotkanie z lekarzem

Dnia 22 listopada do benickiej szkoły zawitał specjalny gość – lekarz medycyny p. Maciej Hoffmann, który przeprowadził prelekcję nt. wpływu aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety na jakość pracy serca. Podczas swojego mini – wykładu zwrócił też uwagę słuchaczy na choroby cywilizacyjne, będące  efektem braku wyżej wymienionych składowych zdrowego stylu życia. Doktor zaprezentował młodzieży nową piramidę żywienia opierającą się na zwiększonej podaży warzyw i owoców. Zachęcał do spożywania pięciu mniejszych posiłków dziennie, zamiast trzech obfitych. Uczniowie dowiedzieli się także, jak zbawienny w profilaktyce omawianych chorób jest ruch i wszelka aktywność fizyczna. Po zakończeniu prelekcji  młodzi słuchacze mogli zadawać panu Hoffmannowi nurtujące ich pytania. W tym samym czasie uczniowie klas 4-5 szkoły podstawowej  wzięli  udział w spotkaniu ze szkolną pielęgniarką, podczas którego uczyli się  obsługi stetoskopu, pomiaru tętna i ciśnienia, a także obserwowali zmiany powyższych parametrów przed i po wysiłku fizycznym.

            Tego typu spotkania mają ogromny wpływ na świadomość prozdrowotną dzieci i młodzieży. Ukazują, jak istotne są właściwe odżywianie i aktywność fizyczna dla prawidłowego rozwoju, a dodatkowo obecny autorytet lekarski zakorzenia owe informacje w świadomości słuchaczy.

Galeria zdjęć…

 

Wyginam śmiało ciało

W środę 8 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w międzyklasowym  konkursie na ciekawy układ ruchowy, zapewniający wszystkim aktywną przerwę. Głównym celem inicjatywy było zmobilizowanie jak największej liczby uczniów do pozytywnie wpływającego na zdrowie ruchu. Zaangażowanie w prezentację przygotowanego mini – tańca, jak również rywalizacja były ogromne. Zwycięzcą okazała się klasa I szkoły podstawowej. Wyróżnienie otrzymała również klasa III Gimnazjum. Pomysł konkursu bardzo spodobał się uczniom. Całość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

Galeria zdjęć…

 

Wielka lekcja gotowania zdrowego śniadania

Dnia 18 października 2017r. odbyła się w naszej szkole wielka lekcja gotowania zdrowego drugiego śniadania. Uczniowie pod okiem wychowawców i rodziców przygotowywali w tym dniu kolorowe, zdrowe kanapki i przekąski na międzylekcyjny posiłek. Ta wielka kulinarna przygoda dostarczyła wszystkim wiele radości, ale również kształtowała u młodzieży nawyki zdrowego żywienia. Natomiast najmłodszym kucharzom owa zabawa umożliwiła, zgodnie z koncepcją Planu Daltońskiego, współpracę w zespołach, wykonywanie zadań zgodnie z instrukcją czynnościową, a także pozwoliła na samodzielne działanie. Uczestnicy lekcji przekonali się, ze zdrowe przekąski można przygotować 
zarówno w bardzo pomysłowy, jak i prosty sposób.

Galeria zdjęć…

 

Śniadanie daje moc – spotkanie z dietetykiem

 

„Śniadanie daje  moc!” – to hasło przewodnie kolejnej inicjatywy zrealizowanej w ramach programu „Akademia Zdrowia” w naszej szkole. Dnia 4 października 2017 roku odbyły się warsztaty dla rodziców  pod kierunkiem  Pani Dietetyk Darii Kaźmierczak. Dietetyczka  przekazała zebranym rodzicom podstawowe informacje na temat tego, jak powinno się odżywiać dziecko, aby jego stan zdrowia pozostawał na najwyższym poziomie i pozwalał dobrze przyswajać wiedzę w szkole. Bowiem zdrowo odżywiony uczeń  – dobrze czuje się w szkole i lepiej się uczy. Uczestnicy spotkania otrzymali  instruktaż przygotowania pełnowartościowego śniadania oraz katalog napoi pożądanych, a także tych niekoniecznie zdrowych dla organizmu dziecka. Dzięki takim inicjatywom wzbogacamy wiedzę rodziców i kształtujemy odpowiednie nawyki żywieniowe, a także integrujemy się ze środowiskiem lokalnym.

Galeria zdjęć…

 

Chcesz być sprawny, zdrowy –  wybierz styl sportowy!

Wycieczka rowerowa po najbliższej okolicy!

 

 

Żywienie – żywieniem, jednakże, aby procesy kataboliczne nie zaczęły przeważać w organizmach młodych adeptów zdrowego stylu życia nad prorozwojowym anabolizmem uczniowie naszej szkoły – pod opieką p. Renaty Gut, p. Mariusza Marcisza i p. Joanny Kamińskiej – Leydy – wzięli udział w najprzystępniejszej grupowej formie aktywności fizycznej,  wycieczce rowerowej. Na trasie Benice – Starygród – Wielowieś – Benice kolarze-amatorzy osobistym przykładem udowadniali, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na siłę i wytrzymałość mięśni, działa prewencyjnie przed czyhającymi chorobami, a także zwiększa ilość „hormonów szczęścia”, wywołując uśmiech na twarzy. Wycieczka zakończyła się konkursem polegającym na pokonaniu wyznaczonego odcinka trasy w jak najdłuższym czasie. Zwycięzcą konkursu został Jakub Marszałek z klasy VII.

Galeria zdjęć…

 

Chłopak? Tak, znasz go.
To taki ktoś,
Kto ci czasami robi na złość…

Międzyklasowy piknik kulinarny

Pod takim hasłem  odbył się wielki zdrowy Dzień Chłopca w naszej szkole, podczas którego uczniowie wszystkich klas sporządzali przepyszne potrawy dla przedstawicieli płci męskiej. Proporcje składników w swoich potrawach młodzi MasterChef dobierali rozsądnie, analizując piramidę zdrowego żywienie i w ten sposób stali się kreatorami najzdrowszego szwedzkiego stołu w historii benickiej placówki. Wśród licznych smakołyków znalazły się pyszne sałatki w dyniowej misce, budyń, owocowe szaszłyki, sorbety i wiele innych. Dzięki prozdrowotnej inicjatywie żywieniowej i zbilansowanym posiłkom, młodzi ichmoście mogą rosnąć w siłę, niczym Zbyszko z Bogdańca wyciskający uściskiem soki z drzew. Całość dopełniła ciekawa gazetka poświęcona zdrowotnym właściwościom ziemniaka. Wszystkim uczestnikom akcji przyświecało hasło „Kilokaloria to nie twój wróg – pamiętaj, że ważny jest ruch”.

Galeria zdjęć…

 

„Policz się z jedzeniem”

Wraz ze zbliżającym się nieuchronnie końcem najcieplejszej pory roku – nasi uczniowie, oprócz ukochanego słońca, postanowili „pożegnać” również „śmieciowe jedzenie”.  Dnia 13 września  na zajęciach dodatkowych zostali zapoznani z nową  piramidą żywienia  i na jej podstawie sporządzili zdrowe menu na zbliżający się Dzień Chłopca. W jego skład weszły wszystkie najpotrzebniejsze składniki pokarmowe, ułożone w prawidłowo dostosowanych proporcjach. Efektem końcowym był międzyklasowy piknik kulinarny.

 

AKADEMIA ZDROWIA – PROGRAM PROMUJĄCY ZDROWY STYL ŻYCIA

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole został wprowadzony w życie program promujący zdrowy styl życia wśród uczniów i rodziców – Akademia Zdrowia. Obserwacje nawyków żywieniowych i sprawności ruchowej uczniów, a także program MEN  Szkoła z witaminą  były impulsem do podjęcia działań prozdrowotnych. Celem Akademii jest propagowanie wiedzy na temat prawidłowej kondycji ludzkiego ciała i umysłu, a także wdrażanie zdobytych informacji w życie.  Wszelkie akcje podjęte wspólnie z rodzicami uczniów mają pokazać, w jaki sposób mądrze i zdrowo odżywiać dzieci i młodzież szkolną tak,  aby dieta sprzyjała uczeniu się.

Na samym początku zapoznano uczniów z programem i planem działań.  Następnie koordynatorzy zaprezentowali 12 zasad zdrowego odżywiania oraz przekonywali słuchaczy,  że warto jeść owoce i warzywa. Wykorzystując zdobyta wiedzę, dzieci wykonały tematyczną gazetkę, zachęcając w ten sposób innych do zmiany nawyków żywieniowych.

 

 

Akademia Zdrowia w Benicach…

Szkoła  Podstawowa w Benicach od wielu lat podejmuje działania mające na celu rozpowszechnianie zdrowego stylu życia. Liczne akcje prozdrowotne dały podstawę do włączenia w życie programu Akademia Zdrowia. Pomysł realizacji  programu  powstał w wyniku obserwacji nawyków żywieniowych i sprawności ruchowej  uczniów oraz w nawiązaniu do programu MEN Szkoła z witaminą. Koordynatorami programu są nauczyciele: panie Renata Gut i Monika Frukowska oraz pan Mariusz Marcisz.

Zgodnie z podjętą ideą, zorganizowano m.in. międzyklasowy piknik kulinarny,
na który przekąski młodzi kucharze dobierali rozsądnie, analizując piramidę zdrowego żywienia i w ten sposób stali się kreatorami najzdrowszego szwedzkiego stołu w historii benickiej placówki. Odbyło się także spotkanie z dietetykiem p. Darią Kaźmierczak,  która przekazała rodzicom uczniów podstawowe informacje na temat tego, jak powinno się odżywiać dziecko, aby było zdrowe i dobrze przyswajało wiedzę
w szkole. Bowiem zdrowo odżywiony uczeń  – dobrze czuje się w szkole i lepiej się uczy. Zwieńczeniem spotkania były warsztaty pt. Wielka lekcja gotowania zdrowego śniadania.  Nie obyło się też bez spotkania z lekarzem. Uczniowie gościli u siebie lek. med. p. Macieja Hoffmanna.  Spotkanie odbyło się pod hasłem Efekty złych nawyków żywieniowych  – zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna ochroną przed chorobami. Młodzież dowiedziała się, jaki wpływ na zdrowie ma dieta i aktywność fizyczna. By nauka nie poszła w las, uczniowie  wybrali się na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Każda klasa przygotowała i zaprezentowała również krótki układ taneczny w myśl zasady  Wyginam śmiało ciało. Ćwiczenia te okazały się bardzo udaną aktywną przerwą. Przeprowadzone dotychczas działania spotkały się z dużą aprobatą zarówno braci uczniowskiej, jak i rodziców. Przed nami jeszcze daleka droga do wyznaczonego celu, ale sukcesywnie realizujemy zadania, pamiętając, iż nawet tysiącmilowa wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku.

Galeria zdjęć…