EKOLOGICZNY PROJEKT EDUKACYJNY „DLACZEGO WARTO SEGREGOWAĆ ŚMIECI?”

Dodane przez: admin Data: Listopad, 05 2018

W miesiącu  wrześniu  2018r. uczniowie  Szkoły  Podstawowej im. Jana Pawła II
w Benicach realizowali projekt ekologiczny pt. „ Dlaczego warto segregować śmieci?” Celem projektu było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego z nas  na środowisko przyrodnicze oraz poznanie sposobów ponownego wykorzystania odpadów. W myśl hasła przewodniego projektu, przeprowadzone zostały liczne akcje szerzące wiedzę oraz rozwijające zainteresowanie tematem ekologii wśród najmłodszych.  Na dobry początek zorganizowane zostały warsztaty o wdzięcznym tytule: „Co mogę zrobić, aby mój dom był ekologiczny?” Zajęcia te przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy VIII.  Spotkanie zrealizowane zostało w zgodzie z ideą nauki poprzez szeroko rozumianą zabawę. Powstała również gazetka szkolna o tematyce segregacyjnej, by trafić do szerokiego grona odbiorców. Za tytuł służyło jej intrygujące pytanie – „Jak długo śmieci żyją w  środowisku?” Jednakże czym byłaby wielka akcja bez licznych konkursów? Nie obyło się więc bez konkursów. Benickiej edycji tego działania towarzyszyły zmagania konkursowe na najpiękniejszy eko-bukiet, eko-pojazd oraz eko-ciuszek wykonane z surowców wtórnych.    

         Finał projektu miał miejsce 29 października 2018r. W tym dniu podsumowano  działania i ogłoszono wyniki konkursów. Podejmowane zadania realizowane były w ścisłej współpracy z RCEE w Krotoszynie. Projekt był współfinansowany  przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Uczniowie   ponownie wykazali, że są w stanie zjednoczyć się w walce o naszą planetę. Solidny fundament edukacyjny wsparty aktywnością pro bono owocuje świadomością społeczną młodych obywateli. 

Międzynarodowa konferencja w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodane przez: admin Data: Październik, 31 2018

W dniach 25-27 października w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja dla nauczycieli, edukatorów oraz osób pracujących z młodzieżą nt. Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji. W konferencji wzięły udział trzy nauczycielki – Agnieszka Ryba i Edyta Gąsiorkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Bogumiła Pawlik-Berek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach.  Partnerami wydarzenia byli: Ambasada USA w Polsce Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych. Patronat honorowy nad konferencją sprawował zaś Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Konferencja poświęcona została nauczaniu o pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Na program składały się wykłady, dyskusje i warsztaty. Sesje były prowadzone zarówno przez badaczy Zagłady, jak i nauczycieli oraz edukatorów zajmujących się tą tematyką. Wśród zaproszonych specjalistów byli m.in. dr Stephen D. Smith – dyrektor wykonawczy USC Shoah Foundation, przewodniczący UNESCO ds. edukacji o ludobójstwie, Stanlee Stahl – wiceprezes Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych, dr Piotr Forecki – wykładowca w Zakładzie Kultury Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Agnieszka Haska – naukowczyni z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS Polskiej Akademii Nauk. Podczas konferencji została przyznana nagroda im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata – przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu. Uczestnicy konferencji  mieli również możliwość wziąć udział w prezentacji kolekcji USC Shoah Foundation New Dimensions in Testimony –  narzędzia edukacyjnego, opartego o nowe technologie, umożliwiającego odbiorcom interakcję z wirtualną relacją Świadka, tak, jakby pomiędzy nimi toczyła się prawdziwa rozmowa oraz w spektaklu Sąsiedzi, których nie ma przygotowanego w ramach działań Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli także zwiedzić Muzeum Polin. Uczestniczki konferencji wróciły wzbogacone w wiedzę, doświadczenie, przemyślenia, inspiracje oraz niezwykłe wzruszenia.

Rodzinna wycieczka do Biskupina

Dodane przez: admin Data: Październik, 31 2018

We wrześniu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły i ich rodziców została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina. W związku ze zbliżająca się jubileuszową rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę organizatorkom udało się zebrać 100 uczestników i wyjechać do pięknego miejsca związanego z historią naszego kraju – Biskupina położonego nad Jeziorem Biskupińskim. Wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali tę obronną osadę związaną z ludnością kultury łużyckiej, założoną ok. roku 740 p.n.e. Warto podkreślić, że Biskupin to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza.

Co roku, we wrześniu Muzeum w Biskupinie staje się miejscem festynu archeologicznego, na który zjeżdżają tysiące gości z całej Polski i Europy. XXIV FESTYN ARCHEOLOGICZNY pt. „Archeomarket. Od wymiany po stragany” poświęcono przede wszystkim historii handlu w Europie. Uczestnikom wycieczki szczególnie podobały się  inscenizacje walk wojowników i spotkanie Mieszka I z cesarzem Ottonem III, w którego postać wcielił się rodzic naszej uczennicy. Interesujące były różnorodne stoiska i prezentacje dawnych rzemiosł, pokazy tańca oraz degustacje dawnych potraw. Można było także obejrzeć stoiska z wikliną, miodem, papierem czerpanym i różnorodną biżuterią. Gospodarze festynu witali wszystkich w strojach z dawnych epok, tworząc w ten sposób niepowtarzalną atmosferę. Można było również przez chwilę poczuć się mieszkańcem średniowiecznej osady, gdzie zbiera się miód, tka ubrania, wyrabia narzędzia u kowala lub stolarza albo piecze w prymitywnych piecach.

Wyjazd był bardzo udany i czas minął  niespostrzeżenie, a nawet go trochę brakowało, by skorzystać ze wszystkich atrakcji. Bezapelacyjnie dzieci, rodzice oraz organizatorki polecają wszystkim wyjazd do Biskupina i udział w corocznych festynach!

 

Uczniowie mają głos

Dodane przez: admin Data: Październik, 31 2018

W pierwszy czwartek października (04.10.) w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach odbyły się wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego.
W szranki stanęło 17 kandydatów z klas 4-3gimnazjum, którzy w tygodniu poprzedzającym wybory prowadzili kampanie wyborcze i przedstawiali swoje propozycje działań – zarówno na plakatach, jak i podczas debaty. W demokratycznym głosowaniu mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkoły, pod warunkiem, że w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym okazali się legitymacją szkolną.
              Po podliczeniu głosów komisja wyborcza ogłosiła wyniki, przedstawiając 10 członków zarządu SU. Nowym przewodniczącym naszej szkoły został Kacper Kowal, wraz z nim działać będą: Fryderyk Nabzdyk, Zuzanna Garbarek, Jakub Gruszczyński, Mateusz Kościółek, Michalina Tomczyk, Adrian Jakubek, Agata Szulc, Zuzanna Klonowska oraz Oliwia Ratajczyk. 
              Samorząd Uczniowski będzie miał okazję zaprezentować się pierwszy raz 12. października, przygotowując uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania …

Dodane przez: admin Data: Październik, 30 2018

29. września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, ma zatem wieloletnią tradycję. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej.

 Szkolna biblioteka oraz Filia nr 6  włączyły się tradycyjnie w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Pierwszego października do biblioteki zostali zaproszeni przedszkolacy oraz uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami. Spotkanie stało się okazją do popularyzacji nowości czytelniczych. Dzieci usłyszały o przygodach Neli – małej reporterki.  Panie bibliotekarki zabrały ze sobą książeczki i wyruszyły również do przedszkolaków w Wielowsi, by maluchy mogły uczestniczyć w obchodach tego święta. Na koniec spotkania odczytano najmłodszym powszechnie znany wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Uczniom z klas IV-VIII oraz gimnazjalistom zaprezentowano teksty z Antologii Niepodległości, które Para Prezydencka, Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zaproponowała do czytania w związku z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennice z aktywu bibliotecznego oraz nauczyciele odczytali podczas zajęć fragmenty Pana Tadeusza Adam Mickiewicz – koncert Jankiela, tekst poetycki Moja piosnka II Cypriana Kamila Norwida oraz rozdział Pod Arsenałem z powieści Aleksandra Kamińskiego  Kamienie na szaniec. Uczciliśmy w naszej szkole tę ważną rocznicę książkowo i literacko.

Dzień Głośnego Czytania dla najmłodszych  upłynął w miłej i radosnej atmosferze, dla starszych uczniów w atmosferze powagi i duchu patriotyzmu. Jesteśmy przekonani, że ta akcja zachęci uczniów oraz  ich rodziców do częstego wspólnego czytania.

Zespół Szkół‚ w Benicach 2011