Amnesty International w Benicach …

Dodane przez: admin Data: Listopad, 30 2018

22 listopada do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach, na specjalne zaproszenie pani Dyrektor oraz nauczycielek Agnieszki Ryby, Pauliny Radojewskiej i Bogumiły Pawlik-Berek, przybyli z Poznania przedstawiciele Amnesty International – międzynarodowej organizacji występującej w obronie praw człowieka. Grażyna Sendecka, Joanna Łopion, Anna Zawiślak oraz Mikołaj Żurakowski to młodzi ludzie, wolontariusze, aktywiści, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Jak wiele milionów ludzi zmieniają świat, by każdy mógł korzystać z praw człowieka. Działają na rzecz konkretnych osób na całym świecie, których prawa zostały złamane. Podczas spotkania z benickimi uczniami przybliżyli działalność Amnesty International – historię, badania, rzecznictwo, kampanie, akcje, edukację. Przywołali postaci, które dzięki skutecznym działaniom Amnesty International, odzyskały wolność. Opowiadali o swych osobistych doświadczeniach, odpowiadali na pytania uczniów dotyczące działalności organizacji oraz omówili kwestie związane z przygotowaniem Maratonu Pisania Listów 2018, który odbędzie się w murach naszej szkoły dnia 7 grudnia. Maraton Pisania Listów to przedsięwzięcie organizowane przez Amnesty International od 2001 roku. Akcja związana jest z obchodami Dnia Praw Człowieka i polega na pisaniu listów (maili, petycji, tweetów…) w obronie konkretnych osób, które zostały uwięzione lub skrzywdzone, broniąc praw człowieka. Celem tego przedsięwzięcia jest napisanie listu, który może przyczynić się do ocalenia bohaterek Maratonu – odważnych kobiet potępianych za działania w obronie innych. Spotkanie skłoniło uczniów do przemyśleń, uzmysłowiło im, że każdy z nich, każdy z ich bliskich może zabrać głos w słusznej sprawie i przyczynić się do uwolnienia, ocalenia czy uczczenia osób, które walczyły dla dobra innych. Tak niewiele trzeba! Wystarczy po prostu przyjść i napisać list, by solidarnie przeciwstawić się naruszeniom i zmienić czyjeś życie! Ważne jest, by działać i nie zapominać, że Razem mamy siłę, możemy zmienić świat!

„Z przyrodą na Ty”

Dodane przez: admin Data: Listopad, 23 2018

W listopadzie 2018r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej pod hasłem „Z przyrodą na Ty”. Podczas zajęć zrealizowano tematy:  Powietrze i jego właściwości oraz rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Zajęcia poprowadzili: autorka innowacji – pani Mirosława Zydorczak, pani Aleksandra Radziszewska oraz uczniowie III klasy gimnazjalnej. Uczestnikami spotkania były zaś dzieci z klasy II szkoły podstawowej.

Głównym celem  innowacji jest popularyzacja wiedzy z edukacji przyrodniczej wśród najmłodszych uczniów oraz angażowanie uczniów klas starszych w przygotowanie i prezentację ciekawych doświadczeń z zakresu świata przyrody i fizyki.

Gimnazjaliści przygotowali pięć stacji, gdzie demonstrowali i zapraszali uczniów do wykonywania doświadczeń: „latający balon”, „unosząca się woda”, „unoszące się ciepłe powietrze”, „podwodne bąbelki”, „wirujące karteczki”, „ściskanie powietrza”, „zmiana kształtu powietrza”. Objaśniali młodszym kolegom i koleżankom, jakie właściwości powietrza można zauważyć, zadawali także najmłodszym pytania, by wspólnie wysnuć wnioski. Dzieci z dużym zaangażowaniem współpracowały z młodzieżą, uważnie słuchały i chętnie wykonywały doświadczenia. Uczestnicy zajęć obejrzeli również prezentację i wysłuchali komentarz na temat rodzajów zanieczyszczeń powietrza, dyskutowali na temat konieczności ochrony środowiska. Najmłodsi uczniowie kontynuowali omawiany temat podczas zajęć zintegrowanych.

            Cele zajęć zostały osiągnięte. Nauczycielki stworzyły sprzyjające warunki do wspólnej i zgodnej pracy młodzieży i dzieci, warunki do nauki przez odkrywanie, doświadczanie oraz przeżywanie. Starsi uczniowie z satysfakcją prezentowali swoją wiedzę

i umiejętności, a najmłodsi byli pod ogromnym wrażeniem zasobu ich wiedzy i posiadanych umiejętności.

Narodowe Święto Niepodległości w Benicach …

Dodane przez: admin Data: Listopad, 20 2018

10. listopada społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach oraz mieszkańcy okolicznych wsi wzięli udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, której przewodniczył proboszcz ksiądz Rafał Kopis. Następnie zebrani uczestniczyli w akademii Dla Niepodległej przygotowanej przez uczniów oraz panie Dyrektor Sabinę Rybakowską, Agnieszkę Rybę oraz Bogumiłę Pawlik-Berek.

Wstępem do spotkania stały się słowa Jan Pawła II, dla którego Ojczyzna była największym dobrem, a wolność jedną z najważniejszych wartości. Recytatorzy przypomnieli zebranym wydarzenia historyczne, które doprowadziły Polaków do wolności. Mowa była o 123 latach niewoli naznaczonej walką i cierpieniem. Podkreślono, że marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Uczczono Tych, którym zawdzięczamy suwerenne państwo. Wspomniano ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, generała Henryka Dąbrowskiego, Józefa Hallera. W murach benickiego kościoła rozbrzmiały polskie nuty – Roty, Warszawianki oraz poloneza Ogińskiego Pożegnanie Ojczyzny. Zebrani wysłuchali w zadumie utworów o Ojczyźnie oraz wspólnie z uczniami odśpiewali pieśni patriotyczne – O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Rozkwitały pąki białych róż, Ułani, ułani, Pierwsza brygada, Piechota… Na koniec uroczystości przygotowano niespodziankę. Przed kościołem na przepięknym koniu o imieniu Szafran, pojawił się św. Marcin, w jego rolę wcielił się pan Wojciech Zimmermann. Biskup z Tours częstował zebranych rogalami świętomarcińskimi, które upiekły Koła Gospodyń Wiejskich z Ustkowa i Wielowsi oraz rodzice benickich uczniów.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspólnie świętować wolność Niepodległej, narodu i każdego z nas, świętować setne urodziny niepodległości Polski w naszym małym zakątku Ojczyzny – Benicach.

 

Rekord dla Niepodległej

Dodane przez: admin Data: Listopad, 14 2018

W piątek 9 listopada o godzinie 11:11 cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach wzięła udział w akcji Rekord dla Niepodległej.
Celem przedsięwzięcia zaproponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej było wspólne zaśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego przez uczniów i nauczycieli szkół oraz przedszkoli w kraju, a także za granicą. Nasza szkoła również zaangażowała się w tę niepodległościową akcję. Tego dnia wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w odświętnych strojach zebrali się na boisku szkolnym, aby o magicznej godzinie 11.11 połączyć się z innymi patriotami we wspólnym śpiewaniu hymnu.

BAJKOWO W NASZEJ SZKOLE…

Dodane przez: admin Data: Listopad, 10 2018

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci, z którymi dzieci spotykają się już od najmłodszych lat. Bajkowe postaci odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę, często bawią i uczą, przekazując prawdy życiowe. Dlatego też w poniedziałek w bibliotece szkolnej spotkały się postaci z różnych bajek. Uczniowie klas I-II szkoły podstawowej oraz przedszkolacy przebrali się za postacie ze swych ulubionych bajek. Nie zabrakło w tym bajkowym spotkaniu: Elzy, Biedronki, Śnieżki, Czerwonego Kapturka… Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do odwiedzania biblioteki, rozmawiały z nimi o ich zainteresowaniach czytelniczych. Następnie specjalnie powołana w tym dniu bajkowa komisja wybrała Króla i Królową Bajkowych Postaci. Królewskie tytuły zdobyli Merida Waleczna oraz Bob Budowniczy. Wszyscy uczestnicy  otrzymali cukierki. Po spotkaniu w benickiej szkole panie bibliotekarki wyruszyły na specjalne zaproszenie do przedszkola w Wielowsi, by wziąć udział w balu bajkowych postaci. Niezwykłe spotkanie przygotowała pani Natalia Organista, która przywdziała w tym dniu królewskie szaty. Na maluszki czekały bajkowe konkursy, tańce, zagadki oraz iście bajkowy tort, który wszyscy zajadali ze smakiem. Ten dzień upłynął wszystkim w cudownej  atmosferze… 

Zespół Szkół‚ w Benicach 2011